Historia Szko³y Podstawowej w Koñczycach Ma³ych

O pocz±tkach istnienia szko³y podstawowej w Koñczycach Ma³ych wiele nie wiadomo, gdy¿ wszelkie dokumenty zaginê³y, a ocala³e lu¼ne, pojedyncze karty kroniki szkolnej mówi± dopiero o szkole wybudowanej w 1832r. Przypuszcza siê, ¿e szko³a we wsi Koñczyce Ma³e istnia³a ju¿ od 1713r. Nie wiadomo jednak kto ni± kierowa³ i jak uczy³. Z ustnych przekazów mieszkañców wynika, ¿e pierwsza szko³a na tutejszym terenie zosta³a zbudowana na gruncie gospodarza Postu³ki. By³a ona drewniana, jednoizbowa. W 1831r. wybudowano drugi, obszerniejszy budynek, który mie¶ci³ jedn± klasê i mieszkanie dla nauczyciela.
Na skutek zwiêkszania siê liczby dzieci szkolnych w latach 1872- 1873 wybudowano trzeci± szko³ê, w której to naukê prowadzono do 1904r. Dane z roku 1878 mówi±, ¿e uczêszcza³o do dwóch klas 200 dzieci, a sama wie¶ liczy³a 191 budynków mieszkalnych z 1290 mieszkañcami. Prawdopodobnie po 1869r. (po wydaniu ustawy szkolnej pañstwowej), kiedy to wprowadzano na ¦l±sku j. polski do szkó³ ludowych, jêzyk ten zosta³ równie¿ wprowadzony do tutejszej szko³y obok j. niemieckiego. Pierwszego grudnia 1904r. oddano do u¿ytku czwart± z kolei szko³ê. Do istniej±cego ju¿ budynku dobudowano budynek jednopiêtrowy, który by³ wyposa¿ony w cztery klasy. W dniu otwarcia szko³y zapisanych by³o 269 uczniów (154 ch³opców i 115 dziewcz±t). Zatrudnionych by³o trzech etatowych nauczycieli. W 1906r. placówkê t± przekszta³cono w szko³ê czteroklasow± z 4 etatami nauczycielskimi jedn± si³± robocz±. W 1919r. budynek szkolny uleg³ powa¿nemu zniszczeniu na skutek krótkotrwa³ej wojny czesko - polskiej. Od 1922r. praca szkolna toczy³a siê ju¿ w normalnych warunkach. Do szko³y przybywali nauczyciele wykszta³ceni i z du¿ym do¶wiadczeniem pedagogicznym. Taki stan trwa³ do letnich wakacji 1939r. Po 1 wrze¶nia wszyscy ucz±cy w tej szkole zostali ewakuowani. W 1940r. w kwietniu aresztowano i wywieziono do obozu koncentracyjnego w O¶wiêcimiu miejscowego nauczyciela p. Karola Marosza. W okresie hitlerowskiej okupacji szko³a przesz³a pod zarz±d niemieckiej administracji. By³ to okres prób germanizacji i niszczenia wszystkiego co polskie, aczkolwiek miejscowa ludno¶æ by³a rdzennie polska. Nauka w szkole niemieckiej trwa³a do stycznia 1945r. W tym czasie nie wznowiono ju¿ nauki niemieckiej, bowiem z uwagi na ruszaj±cy front w kierunku po³udniowo - zachodnim czê¶æ mieszkañców Koñczyc Ma³ych zosta³a ewakuowana. W czasie walk frontowych budynek szkolny bardzo ucierpia³.
W maju 1945r. rodzice pod kierownictwem nauczyciela Karola Chmiela przyst±pili do jego odbudowy. I tak pierwsze zajêcia odby³y siê 2 czerwca 1945r. Nowy rok szkolny rozpocz±³ siê 1 wrze¶nia 1945r. z udzia³em 180 uczniów i 6 nauczycieli. Z biegiem lat przybywa³o uczniów, szko³a stawa³a siê przez to ciasn±. Z tego to powodu narodzi³ siê projekt budowy nowej szko³y. Prace przygotowawcze trwa³y od 1953 do 1956r. Budowê szko³y rozpoczêto 4 czerwca 1958r. a ukoñczono 15 listopada 1960r. Uroczyste przekazanie szko³y nast±pi³o 27 listopada 1960r. Decyzj± ówczesnych w³adz, szko³a jako setny Pomnik 1000 -lecia Pañstwa Polskiego przybra³a imiê Jaros³awa D±browskiego. Budowniczym i pierwszym kierownikiem szko³y by³ Florian Szczypka. W nowym budynku powsta³o 11 sal lekcyjnych, 3 pracownie przedmiotowe, sala gimnastyczna, kuchnia, ¶wietlica szkolna, kancelaria i pokój nauczycielski, gabinet stomatologiczny oraz kot³ownia centralnego ogrzewania. W tym czasie do szko³y uczêszcza³o blisko 300 uczniów. Grono nauczycielskie liczy³o 13 osób. Z dniem 1 wrze¶nia 1975r. szko³a zosta³a wytypowana jako Zbiorcza Szko³a Gminna dla gminy Zebrzydowice z jednoczesn± obs³ug± administracyjno - finansow± dla podleg³ych placówek. Z chwil± powo³ania inspektorów o¶wiaty i wychowania przy Urzêdach Gminnych w roku 1985 placówka powróci³a do swoich normalnych funkcji ?o¶wiatowo - wychowawczych jako 8 - letnia szko³a podstawowa. Od 1999 roku sta³a siê 6-klasow± szko³± podstawow±.

POWRÓT