List Rzecznika Praw Dziecka

Irena_Sendlerowa_1942Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy,
zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro! [1]
Irena Sendlerowa, Kawaler Orderu Uśmiechu

Wielce Szanowni Państwo,

serdecznie witam Was w pierwszych dniach 2018 roku, który z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Rokiem Ireny Sendlerowej, wielkiej przyjaciółki dzieci i młodzieży, orędowniczki praw dziecka.

W Nowym Roku – Roku Ireny Sendlerowej – życzę wszystkim radości oraz wielu pozytywnych dni. Zachęcam do aktywności w tym jakże wyjątkowym czasie. Środowiska szkolne i lokalne są doskonałą płaszczyzną do prezentacji szerokiemu gronu odbiorców bohaterki, która nie godziła się na to, żeby dzielić ludzi i była orędowniczką szacunku i otwartości dla najbardziej potrzebujących.
Irena Sendlerowa dzień po dniu przez lata robiła to, co czuła, że robić powinna – zmieniała świat. Swoim życiem pokazała, że pojedynczy człowiek może się przeciwstawić morderczemu terrorowi. Kładąc na szali własne życie przyczyniła się do uratowania tysięcy żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

Pomimo wielkich rzeczy, których dokonała, do końca życia pozostała niezwykle skromna, cicha i pełna uśmiechu.  Żałuję tylko jednej rzeczy – mogłam zrobić więcej. To uczucie żalu będzie mi towarzyszyć aż do momentu śmierci[2] – mówiła Irena Sendlerowa, nazywana Matką Dzieci Holokaustu.

Irena Sendlerowa celująco zdała swój egzamin z człowieczeństwa. Niezależnie od okoliczności walczyła o zdeptane przez wojnę prawo dzieci do życia, do zachowania ich tożsamości. Jej bezinteresowność i poświęcenie zasługują na najwyższy szacunek.

Drogie Dzieci, Szanowni Państwo!

W Roku Ireny Sendlerowej, w 10. rocznicę śmierci Bohaterki (uhonorowanej m.in. medalem i tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Orderem Orła Białego i przez dzieci Orderem Uśmiechu, który w tym roku obchodzi również swoje 50-lecie) zwracam się z prośbą i apelem o podejmowanie działań zmierzających do upamiętnienia tej wspaniałej postaci. Proszę, aby przez cały rok, prowadzili Państwo aktywność upowszechniającą wiedzę o Irenie Sendlerowej oraz ideach, którymi się kierowała.

Niech Jej słowa  Każdemu kto tonie, należy podać rękę… – szczególnie ważne w kontekście pomocy najmłodszym, będą przesłaniem roku 2018!

Niewątpliwie szczególnym uhonorowaniem będzie nadawanie jej imienia miejscom ważnym i bliskim sercu społeczności szkolnej (szkołom, salom, boiskom, pracowniom, itp.) – do czego gorąco zachęcam.
Wierzę, że za sprawą Waszej działalności, Waszego głosu, historia Matki Dzieci Holokaustu  będzie głośno rozbrzmiewać, przez co wspólnie zbudujmy razem symboliczny pomnik Tej, która swoim życiem przedstawiła światu najpiękniejszą lekcję miłości i człowieczeństwa.

 

Z wyrazami szacunku

Marek Michalak

[1] A. Mieszkowska, Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2014, s. 202
[2] słowa z wywiadu udzielonego francuskiemu reżyserowi Markowi Halterowi  opublikowanego w dzienniku „Haarec” w 1995 r.,

Dziel się:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • LinkedIn
  • PDF
  • RSS
  • Twitter
Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free

Kontakt:

ul. Jagiellońska 56
43 – 410 Kończyce Małe
Tel./fax: 0-32 4693465
szkolapodstawowa@konczyce.pl

dyrektor: Joanna Hanzel
wicedyrektor: Aleksandra Krajcarz
sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00