Zdrowie dzieci jest dla każdego z nas najważniejszą sprawą. Codziennie dbamy o to, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Na stan zdrowia dziecka ma wpływ wiele czynników: czynniki genetyczne, opieka zdrowotna, środowisko, a przede wszystkim styl życia i zachowania prozdrowotne (tj. aktywny tryb życia, racjonalne odżywianie, higiena ciała i otoczenia, zachowywanie bezpieczeństwa, utrzymywanie właściwych relacji między ludźmi, a także unikanie środków psychoaktywnych). Kształtowanie prawidłowych postaw prozdrowotnych wśród dzieci jest najskuteczniejszym działaniem w szeroko pojętej profilaktyce, w tym także profilaktyce antytytoniowej.
Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności. Bierne palnie, czyli wdychanie dymu tytoniowego jest równie niebezpieczne jak samo palnie. Niesie za sobą identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów. Według danych szacunkowych, w Polsce, co roku, 4 mln dzieci jest narażonych na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego!
W związku z powyższym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I- III szkół podstawowych „NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ”. Za cel nadrzędny przyjęto poszerzenie świadomości dzieci na temat własnego zdrowia. Celem programu jest również zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu oraz kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie i postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.
W programie uczestniczą uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich.
Program koordynuje p. Grażyna Szewczyk
W ramach realizacji programu, na parterze szkoły przygotowano dla rodziców i uczniów gazetkę reklamującą program i ukazującą zgubne skutki palenia papierosów. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wystawy.
Created with flickr slideshow.
Dodaj komentarz