Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia i stwarza możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi. Co roku wybierany jest temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który wymaga szczególnej uwagi. Tegoroczne święto dotyczy tematu: „Choroby przenoszoneprzez wektory”.
Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem transportują groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka.
Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła
660 tys. ofiar. W ostatnim czasie znacznie wzrosło rozpowszechnienie gorączki denga,
a zachorowalność na nią wzrosła w ciągu ostatnich 50 lat aż 30-krotnie.
Inne choroby przenoszone przez wektory to między innymi: Gorączka Zachodniego Nilu, chikungunya, czy też nam bliższe – odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza.
Na choroby odkleszczowe szczególnie narażeni są mieszkańcy naszego regionu. Od 10% do 70% kleszczy jest zakażonych bakterią krętka wywołującą boreliozę. Krętki przenoszone są na człowieka przez trzy postacie kleszcza: larwę, nimfę i postać dorosłą. Borelioza jest chorobą przewlekłą, wieloukładową charakteryzującą się występowaniem objawów: skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych. Stąd trudność w zdiagnozowania pacjenta i właściwego leczenia. Charakterystycznym objawem zakażenia Borrelia burgdorferi jest rumień wędrujący, jednak występuje on tylko u 30% do 50% zakażonych. Inne objawy jak: dolegliwości mięśniowo – stawowe, bóle głowy, gorączka występują rzadko. Dopiero w przewlekłym stadium zakażenia bakterią krętka boreliozy ujawniają się zmiany neurologiczne, reumatologiczne czy narządowe.
W powiecie cieszyńskim od roku 2010 notujemy systematyczny gwałtowny wzrost zapadalności na boreliozę.
Zobacz ulotkę: ulotka
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie, Teresa Wałga
Dodaj komentarz