Z dumą informujemy, że uczennice naszej szkoły – siostry Aleksandra i Gabriela Zwardoń– zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno-Historycznego na kościuszkowski znaczek, organizowanego przez Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu projektu znaczka pocztowego z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. Ola zdobyła II miejsce w kategorii klas 4–6, a Gabrysia – II miejsce w kategorii klas 7–8.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 22 maja 2025 roku pod Kopcem Kościuszki w Krakowie podczas sesji historycznej zatytułowanej „Tadeusz Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”, skierowanej do uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Dziewczynki wzięły udział w tym wydarzeniu wraz z p. Dyrektor Joanną Hanzel i nauczycielką hstorii p. Grażyną Szewczyk, pod kierunkiem której prace konkursowe powstawały.
Wydarzenie rozpoczęło uroczyste odegranie Mazurka Dąbrowskiego przez trębacza, co wprowadziło uczestników w patriotyczny nastrój i podkreśliło rangę spotkania. Następnie uczniowie wzięli udział w cyklu prelekcji historycznych, które w przystępny sposób przybliżały życie i dokonania Tadeusza Kościuszki oraz tajemnice Kopca Kościuszki.
Pomiędzy częściami edukacyjnymi odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastyczno-historycznym. Nasze uczennice, Ola i Gabrysia, odebrały dyplomy oraz upominki za swoje zwycięskie prace – symboliczne uhonorowanie ich talentu, wiedzy i wrażliwości historycznej. Uczestnicy zostali również zaproszeni na poczęstunek, który sprzyjał integracji oraz swobodnym rozmowom w gronie rówieśników i nauczycieli z różnych stron kraju.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Kościuszkowskiego oraz wejście na Kopiec Kościuszki. Dodatkową atrakcję stanowiła wystawa żołnierzyków ze zbioru historyka Grzegorza Kamińskiego, który był również głównym organizatorem i wspaniałym konferansjerem całej sesji historycznej.
Serdecznie gratulujemy Oli i Gabrysi ich zasłużonego sukcesu oraz dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w ogólnopolskim konkursie oraz sesji historycznej. Ich zaangażowanie, talent plastyczny i głębokie zrozumienie historii są dla nas powodem do wielkiej dumy i radości.
Grażyna Szewczyk