Laboratoria przyszłości

W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa im. Jarosława Dąbrowskiego w Kończycach Małych przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości, którego celem jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

W ramach Programu szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe  w wysokości 85 500 zł, dzięki któremu zakupiła nowy sprzęt oraz wiele ciekawych pomocy dydaktycznych. Wykaz zakupionego sprzętu w ramach laboratorium przyszłości

Wyposażenie zakupione w ramach programu zostanie wykorzystane na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej, informatyce, technice, matematyce, biologii, geografii, fizyce, chemii, języku polskim, plastyce, kółkach zainteresowań, zajęciach rewalidacyjnych.

• Drukarka 3D wraz z akcesoriami pozwoli kształtować wyobraźnię dziecka, ale też umożliwi na dostęp ucznia do nowoczesnych technologii.
  • Narzędzia do obróbki drewna i metalu, sprzęt AGD, materiały eksploatacyjne do zakupionych narzędzi umożliwi uczniom uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności.
  • Klocki lego, klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami umożliwią odkrywanie praw fizyki i matematyki. Klocki będą kształtować i rozwijać wyobraźnię przestrzenną dziecka, kreatywność oraz logiczne myślenie.
  • Roboty edukacyjne z akcesoriami będą wpłynąć  na  rozwijanie umiejętności  ucznia w pracy w grupie, rozwiązywania problemów i korzystania z nowoczesnych technologii. Będą rozwijać kompetencje wymagane na współczesnym rynku pracy oraz uczyć jak stosować sztuczną inteligencję w codziennym życiu.
  • Nagłośnienie z akcesoriami oraz sprzęt studyjny do nagrywania, aparat fotograficzny, statyw, mikrofon kierunkowy, mikroport  z akcesoriami, gimbal, zestaw oświetleniowy to nowoczesny sprzęt, który będzie wykorzystywany na języku polskim, zajęciach dodatkowych, sportowych, będzie wykorzystywany do imprez i uroczystości szkolnych, wycieczek klasowych, kiermaszów, pokazu talentów, dokumentowania życia Szkoły.
  • Apteczki szkole, okulary ochronne będą wpływać  na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, przydadzą się również na szkolnych wycieczkach oraz zielonych szkołach.
  • Plansze dydaktyczne będą wspomagały skuteczne nauczanie dzieci i młodzieży.
  • Tablice szkolne suchościeralne, meble zakupiono jako wyposażenie klas.

Otrzymane z programu „Laboratoria przyszłości” urządzenie, narzędzia i materiały uczyć będą dzieci i młodzież nowych technologii, co w zmieniającym się w szybkim tempie świecie jest niezwykle ważne.