Wycieczka klas 4

Utworzono dnia 22.06.2023

22 czerwca, klasy 4 w ramach programu Poznaj Polskę wybrały się na wycieczkę do Katowic. Uczniowie zwiedzili Muzeum Śląskie i historyczna dzielnicę Nikiszowiec. W muzeum uczestniczyli w dwóch lekcjach muzealnych. W trakcie pierwszej podążali śladami Tomka, bohatera książek podróżniczych. Poznali różne kontynenty, zwyczaje mieszkających tam ludów, żyjące zwierzęta, historię. Druga część warsztatów "Poznaj muzeum" była lekcją , w trakcie której dzieci dowiedziały się czym jest muzeum, na czym polega praca muzealnika, poznały rodzaje ekspozycji. Czwartoklasisci poznali również historię Górnego Śląska. 14 metrów pod ziemią odwiedzili sale wystawowe od czasów najdawniejszych do przełomu ustrojowego w 1989 roku. Ciekawe eksponaty, materiały audiowizualne i bogata oprawa scenograficzna zachwyciła wszystkich. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzenie historycznej  dzielnicy  Nikiszowiec. Spacerując uliczkami tego osiedla uczniowie poznali krótki rys historyczny. Odwiedzili kościół pw św. Anny, podziwiali mozaikę na budynku poczty, a nav placu Wyzwolenia ochłodził się w upalny dzień lodami.
Wyjazd był wspaniałą nauką poprzez doświadczenie, edukacja poprzez zabawę, okazją do integracji.