20 listopada to wyjątkowy dzień - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników - tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci realizują różne inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży.
W tym roku rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka wypada w sobotę, dlatego świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wcześniej - w piątek, 19 listopada. Przy wejściu do szkoły, każdy mógł przeczytać konwencję praw dziecka, która została zamieszczona na gazetce. Uczniowie przygotowali w klasach gazetki ścienne, na zajęciach wychowawczych oglądali prezentacje, filmy tematyczne, słuchali piosenek, rozmawiali z wychowawcami. Dzieci z grupy świetlicowej wykonały prace plastyczne ilustrujące najważniejsze dla nich prawa. Następnie ilustracje te zostały wykorzystane do stworzenia plakatu zawierające najważniejsze ich zdaniem punkty:
- prawo do zabawy
- prawo do nauki
- prawo do życia w rodzinie
- prawo do wyrażania myśli i uczuć