1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, znany też jako Święto Pracy. Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata, upamiętnia strajk robotników w Chicago z 1886 roku. Kojarzy się różnorako, ale nam Polakom przypomina o jeszcze jednym wydarzeniu. 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, bo ustanowiono je dopiero w 2004 roku. W tym dniu w sposób szczególny upamiętniamy historię polskich barw i symboli narodowych. Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Zachęcamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami do uczczenia Biało-Czerwonej poprzez jej wywieszenie np. w oknie, na balkonie czy przed domem. 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą jako wyraz uznania dla dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie niepodległości.
3 maja to wyjątkowa data dla Polaków. Kojarzy się przede wszystkim z niezwykle doniosłym wydarzeniem jakim było uchwalenie Konstytucja 3 Maja 1791 r. Od tej pory Rzeczpospolita stawała się monarchią konstytucyjną, dziedziczną, gdyż zniesiono wolną elekcję, wprowadzając dziedziczność tronu. Władzę w państwie rozdzielono na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą; zlikwidowano liberum veto, wprowadzając zasadę większości głosów; przyznano mieszczanom m.in. prawo zasiadania w sejmie z głosem doradczym. Religią panującą pozostała religia rzymskokatolicka, a inne wyznania otrzymały gwarancje wolności...
Znaczenie Ustawy było ogromne. Możemy tylko żałować, że część narodu była tak niechętna reformom, że przy pomocy Rosji doprowadziła do obalenia Konstytucji 3 Maja i reform Sejmu Wielkiego.
Mimo to Konstytucja 3 maja stała się symbolem wielkich dokonań politycznych i dziedzictwem dla przyszłych pokoleń Polaków. Przez cały okres zaborów organizowano obchody kolejnych rocznic jej uchwalenia, dając w ten sposób wyraz dążeniu do odrodzenia narodowego.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja została uznana za święto państwowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono to święto do 1946 roku. Dzień 3 maja jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono w wolnej Polsce ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.
Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie...
Witaj Maj! Trzeci Maj...