W dniu 16 marca 2023 r. na terenie województwa śląskiego rozpoczęła się Kampania informacyjna dotycząca profilaktyki chorób odkleszczowych pod hasłem "Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy".
Celem kampanii jest propagowanie podstawowych zasad ochrony przed kleszczami, edukacja w zakresie prawidłowego usuwania kleszcza, zwiększenie społecznej świadomości w zakresie profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu.
Choroby odkleszczowe stanowią niezwykle aktualny problem zdrowia publicznego. To grupa chorób zakaźnych przenoszonych przez zainfekowane kleszcze. Do zakażenia zwykle dochodzi na skutek ukłucia, w czasie którego do krwiobiegu wraz ze śliną lub wymiotami kleszcza dostają się groźne patogeny. Najczęściej występującymi chorobami odkleszczowymi są borelioza z Lyme oraz kleszczowe zapalenie mózgu.
Borelioza z Lyme jest przewlekłą wielofazową chorobą układową charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych. Różnorodność objawów oraz podobieństwo do wielu innych schorzeń znacznie utrudnia rozpoznanie.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi.
Sezonowa aktywność kleszczy rozpoczyna się, w zależności od temperatury, w końcu marca i trwa zazwyczaj do listopada. Jeszcze jakiś czas temu kleszcze można było spotkać wyłącznie na wilgotnych, porośniętych gęstą trawą łąkach lub w lasach. Obecnie jednak pajęczaki pojawiają się nawet w przydomowych ogródkach, miejskich parkach lub placach zabaw.
Najskuteczniejszą ochroną przed ukłuciem przez kleszcza jest przestrzeganie kluczowych zasad, takich jak: ubieranie odpowiedniej odzieży, stosowanie repelentów, obserwacja ciała po powrocie z miejsc narażenia na kontakt z kleszczami. W momencie zaobserwowania kleszcza w skórze, należy szybko i prawidłowo usunąć go z powierzchni ciała.
Nasza szkoła przystąpiła do akcji „Nie bądź atrakcyjny dla kleszcza.” Na korytarzu przygotowano punkt informacyjno-edukacyjny, Pani pielęgniarka przeprowadziła prelekcję o kleszczach, chorobach przez nich przenoszonych i jak im zapobiegać.
Na lekcji wychowawczej uczniowie obejrzeli film edukacyjny, a na podsumowanie wykonali komiksy i plakaty na powyższy temat. Młodsi uczniowie sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności w tzw. Kleszczowniku.
Relacje z wszystkich działań można podglądnąć na stronie internetowej naszej szkoły. kliknij