Ostatnie dni października i pierwsze listopada są w naszej szkole czasem, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych, wspominamy naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii.
Uczniowie klas 8-ch odwiedzili miejsca pamięci i muzeum Auschwitz. Oddali hołd ofiarom obozu, oraz złożyli znicz przy ścianie śmierci. Pogłębili wiedzę na temat II wojny światowej i Holokaustu. W trakcie pobytu budowali świadomość patriotyczną i narodową, sprzeciw wobec wszystkich przejawów totalitaryzmu i nienawiści, umacniali poczucie humanitarnych więzi.
Pozostali uczniowie, wędrując Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej na terenie Kończyc Małych odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza, porządkowali miejsce i złożyli kwiaty pod Krzyżem majora Cezarego Hallera, zapalali znicze przy kościele parafialnym w hołdzie pamięci poległym mieszkańcom w 1919 roku oraz w latach 1939-1945. Wyjścia na miejsca pamięci i spoczynku, to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego.
Spacer alejkami cmentarza parafialnego był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy, modlitwy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma. Przy cmentarnym krzyżu zapłonęły znicze dla wszystkich zmarłych z rodzin. Symboliczną lampkę zapalali przy grobie proboszcza ks. Edwarda Kobiesy.
W otoczeniu kościoła Narodzenia NMP w Kończycach Małych znajduje się cmentarz, a na nim wiele starych, zabytkowych krzyży. Pochodzą one ze zlikwidowanego w latach 50-tych dawnego cmentarza, którego jedyną pozostałością jest kamienny krzyż oraz kilka ledwo już widocznych grobów. Wielu uczniów pierwszy raz zobaczyło i odwiedziło to miejsce.
Uczniowie poznawali tradycje, zwyczaje związane z dniem Wszystkich Świętych, tworzyli prace plastyczne, analizowali wiersz o przemijaniu, oglądali film edukacyjny o zachowaniu się na cmentarzu, a nastepnie opracowywali regulamin właściwego zachowania tak, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających cmentarze.
Galeria: kliknij