W ramach bloku tematycznego „Dbamy o nasze środowisko” w klasie 2b zostały przeprowadzone zajęcia pt. „Skąd tyle śmieci? Wykonanie zabawki z odpadów.”
Realizowane w ramach bloku ekologicznego lekcje miały na celu: kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów, uwrażliwienie ich na ponowne wykorzystanie odpadów, rozwijanie zasobu słownictwa związanego z ekologią, poszerzenie słownictwa o wyrazy: recykling, makulatura, złom, zapoznanie z materiałami typu plastik, metal, papier i ich właściwościami, wyrabianie poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko i rozwijanie aktywności twórczej.
W czasie zajęć, 4 maja uczniowie nie tylko poszerzali swoje wiadomości, ale również mieli okazję do rozwijania swojej kreatywności i wyobraźni. Wykonywali zabawki z niepotrzebnych odpadów czyli śmieci. W realizacji zadania niezbędną pomocą były narzędzia i materiały zakupione w ramach Programu Laboratoria Przyszłości; głównie klej na gorąco i filc.
Samodzielne wykonanie zabawek z odpadów i niepotrzebnych już przedmiotów było świetną formą integracji klasowej. Takie materiały jak: puszki po napojach, plastikowe butelki, nakrętki, kapsle, pudełka, kartony, opakowania, gazety itp. odpady posłużyły dzieciom do wykonania pojazdów, tajemniczych postaci, maszyn rolniczych, zwierzątek. Zabawki jak wiemy, są istotnym elementem dzieciństwa. Ważne jest, żeby pozwalały one zdobywać wiedzę, rozwijały zdolności manualne, były kreatywne, a jednocześnie zapewniały dobrą zabawę. Taką rolę spełniają nasze eko-zabawki wykonane ze zużytych przedmiotów. Dzięki nim każdy młody człowiek z klasy 2b uczy się również dbania o przyrodę. Jak więc widać, korzyści z powtórnego zagospodarowania odpadów mogą być duże.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przebiegu twórczej pracy i jej końcowych efektów. kliknij
Która zabawka podoba wam się najbardziej?